čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Co s areálem kláštera v Opočně? Hejtmanství si nechá zpracovat velkou anketu

Co s areálem kláštera v Opočně? To je otázka, kterou si klade Královéhradecký kraj i opočenská radnice. Pozemky patří kraji a ten začal vymýšlet, jak efektivně prostor a budovy využít. Na pomoc si přizval Univerzitu Karlovu v Praze a organizaci Nová síť.

„V letošním roce plánujeme provést stavebně-historický průzkum, který odborně zreviduje areál kláštera a zhodnotí zvláště cenná místa zasluhující si ochranu při následné rekonstrukci. Máme také již schválený záměr a finanční prostředky na likvidaci dvou zastaralých budov, které dnes představují velkou ekologickou zátěž,potvrdila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Východočeši). Cílem Královéhradeckého kraje a Opočna je oživit prostor tak, aby se stal lákadlem pro nové projekty a návštěvníky.

Během července bude v Opočně 12 studentů z Ústavu etnologie Karlovy univerzity Praha zpracovávat rozhovory s lidmi z kulturního života a obyvateli. Na ně v druhé polovině prázdnin navážou zástupci organizace Nová síť. Ta zjistí názory a požadavky organizací, které mohou mít s novým prostorem souvislost. Výsledky letního průzkumu poslouží Královéhradeckému kraji v dalším rozhodování.  

„Jako první se úprav dočkají rozsáhlé klášterní zahrady, které kraj chce zpřístupnit veřejnosti,“ řekl mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann

Klášterní komplex byl založen na základě rozhodnutí provinciální kapituly kapucínského řádu v roce 1673, přičemž základní kámen byl položen roku 1674 za významné finanční pomoci majitele panství Ludvíka Colloredo-Walsee. Po roce 1951, kdy naposledy sloužil církevním účelům, byl až do roku 2007 využíván pro Svatojánský ústav pro péči o hluchoněmé a slabomyslné ženy. Celý komplex, který je od roku 1958 kulturní památkou, je nyní zcela opuštěn. 

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Opočno, klášter, Královéhradecký, kraj, využití, prostor, prostranství, budovy, areál, anketa, studenti, léto, studie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.