Bronzová socha svatého Řehoře z Nareku od sochaře a výtvarníka Davida Babajana, která vznikla v Horní Kalné na Trutnovsku, by měla být ve čtvrtek 5. dubna slavnostně odhalena v zahradách Vatikánu v Římě.
„Je to jedinečná socha. Jde o dva metry velké dílo a přitom sochař na ní vytvořil detaily, jako by šlo o šperk. To se běžně nedělá,“ uvedl spolumajitel umělecké slévárny Pavel Horák. Sochu převezl do Vatikánu začátkem března. „Zástupci Vatikánu, kteří dílo přebírali, byli nadšeni, překvapeni. Znali sochu podle modelu, ale když viděli tak rozměrný bronz, byli dojati,“ řekl Horák.
Socha světce s výraznou bradkou, motivy granátových jablek, knihy a arménských kostelů vznikla za pomoci metody ztraceného vosku. Ve slévárně v Horní Kalné vyrobili nejprve model z vosku, kolem kterého se vytvořil "sarkofág". Po zahřátí v peci vosk vytekl a místo něj se nalil bronz. Pak slévači formu rozbili a získali hrubý bronzový odlitek, který se musel dál upravovat. Na dokončení sochy pracoval přímo v ateliéru slévárny autor návrhu bronzové sochy David Babajan. „Tentokrát nám to vyšlo skutečně perfektně. Někdy je odlitek pórovatý, ale to nebyl tento případ,“ dodal Horák. Ve slévárně pracovali na výrobě sochy asi půl roku.
Socha svatého Řehoře z Nareku je darem Arménie papeži Františkovi. Papež František 23. února 2015, tedy v roce 100. výročí arménské genocidy, potvrdil dekret o prohlášení svatého Řehoře "učitelem univerzální církve". Teolog, kněz a mnich Řehoř z Nareku žil v druhé polovině 10. století na území historické Arménie, dnešního východního Turecka. Byl také významným básníkem a učencem. Je považován za jednoho z největších autorů arménské literatury.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.