pátek 30. října 2020 Tadeáš

Pro Paměť národa letos lidé poběží na 13 místech, mezi nimi je opět i Hradec Králové

Sbírku vzpomínek pamětníků opět podpoří účastníci benefičního běhu pro Paměť národa. Pátý ročník se v září a v říjnu uskuteční na 13 místech v Česku, loni jich bylo deset. Lidé si mohou vybrat z tras pro zkušené i méně zdatné běžce. Charitativní akce se obvykle koná na jaře, letos ji pořadatelé posunuli kvůli krizi kolem koronaviru.

Série odstartují 12. září závody v pražské oboře Hvězda, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou, Olomouci a Rejčkově, v neděli 13. září lidé poběží v Třebíči. V sobotu 19. září bude běh v Plzni, Brně, Zlíně a Uherském Hradišti, 30. září v Ústí nad Labem. Sérii klání pak 24. října zakončí v Ostravě.

I letos bude na výběr desetikilometrová, pětikilometrová a kilometrová trasa. Nově se v některých městech poběží i týmová štafeta. Součástí akce je také kategorie "pro sólisty" - tedy lidi, kteří běží raději individuálně nebo do zmíněných měst nezvládnout dorazit například kvůli pobytu v zahraničí.

Svůj běh mohou účastníci také někomu věnovat. Větou na startovních číslech běžci připomínají osobnost, které si váží - například z řad známých odbojářů, letců RAF, ale často zmiňují i své příbuzné, kteří vzdorovali totalitě.

Mezi patrony letošního ročníku patří novinář Jindřich Šídlo, snowboardistka Eva Samková, vodní slalomář Vavřinec Hradilek, bývalá atletka Jarmila Kratochvílová či zpěvák Ben Cristovao.

V rámci sbírky Paměť národa dokumentaristé zaznamenávají vzpomínky lidí, kteří přežili holokaust, politických vězňů, odbojářů, disidentů a dalších bojovníků za svobodu. Loni charitativní běh vynesl 872.000 korun a zúčastnilo se přes 2700 lidí.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto postbellum.cz

Štítky Paměť národa, běh, ČR, Hradec Králové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.