St 12. 8. 2026Klára
Společnost

FOTO: Na stanici rychnovských hasičů byl slavnostně otevřen speciální výcvikový polygon

RRedakce2 minuty čtení19. 3. 2019, 18:30
Na rychnovské stanici slouží pro výcvik jednotek požární ochrany nový polygon
Na rychnovské stanici slouží pro výcvik jednotek požární ochrany nový polygon

Dnes byl v Rychnově nad Kněžnou otevřen speciální výcvikový polygon pro hasiče. Zařízení bude určeno pro simulaci složitých zásahů, zejména těch v nebezpečném průmyslovém prostředí s velmi vysokými teplotami za masivního použití dýchací techniky a ochranných obleků.

„Výcvikové zařízení je rozděleno do několika částí. V první je tělocvična, ve které si hasiči mohou před vstupem do polygonu spočítat osobní spotřebu vzduchu za použití dýchací techniky při vysokém zatížení. To zkouší příslušníci na nekonečném žebříku, při zvedání závaží, tzv. kladiva nebo na pásovém běžeckém trenažeru. Veškeré vybavení je extrémně robustní, aby bylo možné stroje používat v plné výstroji a výzbroji hasičů,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Další částí polygonu je imitace cisterny, ve které budou hasiči trénovat pohyb v neznámém průmyslovém prostředí. Dále se zde nachází napodobenina bytu pro simulaci požáru v obytném prostoru. V této části, je možné nacvičovat vstupy do obydlí, vyhledávání osob, popřípadě záchranu osob z hořícího bytu. Poslední částí je klecový polygon s mnoha překážkami a žárovou komorou. Jak v bytové, tak i klecové části se hasiči pohybují za podmínek, které jsou velmi reálné. V zařízení je možné nasimulovat různé situace a hasiči tak prochází potmě, v silně zakouřeném prostředí a dokonce je možné ztížit cestu různými záblesky a zvukovými efekty, např. křikem zachraňovaných a zraněných lidí.

„Aby bylo vše bezpečné, je celý polygon navržený tak, že cvičící budou sledováni v každém místě termokamerami a infrakamerami, které jsou svedeny do tzv. velínu. Máme tedy přehled o každém pohybu osob v zařízení, po celou dobu výcviku je ve velínu vždy stálá obsluha,“ uvedl velitel stanice HZS Rychnov nad Kněžnou Radovan Bien.

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Lvíčata míří do Hradce. Proti Bulharsku budou hájit druhé místo v kvalifikaciFotbal

Lvíčata míří do Hradce. Proti Bulharsku budou hájit druhé místo v kvalifikaci

Česká reprezentace do 21 let má před sebou klíčovou fázi kvalifikace na mistrovství Evropy. Během jediného reprezentačního srazu odehraje hned tři soutěžní zápasy. Nejprve se v pátek 25. září představí v Baku proti domácímu Ázerbájdžánu, o pět dní později pak přivítá Bulharsko ve FINEP Areně v Hradci Králové. Kvalifikaci uzavře 6. října na půdě Portugalska.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook