St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Biopark Štít poslal do zoo v Turecku první dva tygry

ČTK2 minuty čtení31. 8. 2018, 8:10
Odchycené šelmy po útěku
Odchycené šelmy po útěku · Foto: Policie ČR

Biopark Štít u obce Klamoš na Královéhradecku včera poslal do Turecka první dva tygry, kteří v něm dočasně přebývali. Pokud vše půjde hladce, měli by biopark příští týden opustit další tři lvi a dva tygři. Jde o zvířata vyřazená z cirkusů ve Francii a Německu, pro něž bioaprk zařídil nový domov v turecké zoo Aslan Park v Istanbulu. Dva tygři a lev v polovině července z klecí v bioparku utekli. Zvířata tehdy uspali veterináři, nikdo nebyl zraněn. Policie vyšetřování odložila.

Včera do Turecka z ruzyňského letiště odletěli ve speciálních bednách dva tygři původem z Francie. „Všechny zvířata budou v nové zoo Aslan Park, kde je pro kočkovité šelmy vybudováno 14 velkých výběhů. Kočky od nás budou jejich prvními obyvateli,“ řekl majitel bioaparku Antonín Hnízdil. Náklady související s transportem hradí Turci. Šelmy se dostaly do bioaprku před řadou měsíců, jejich vývoz do Turecka zdržovalo vyřízení patřičných povolení. V bioaprku přebývali v cirkusovém přepravním voze.

Na všechny čtyři tygry a tři lvice již byla podle Hnízdila vydána ministerstvem životního prostředí povolení k vývozu. I turecká strana má na zvířata vyřízena povolení k dovozu. Později podle Hnízdila do Turecka odletí ještě dva levharti, kteří jsou také z cirkusu z Francie. Povolení k vývozu levhartů české úřady již vydaly, čeká se na povolení z Turecka.

Přes všechny problémy spojené s chovem a transportem hodlá Hnízdil v záchraně kočkovitých šelem pokračovat. Po nedávno odhaleném případu porážení tygrů se podle něj začínají projevovat následná prohlášení úřadů, že se v ČR zpřísní podmínky pro chov velkých šelem. „Již se na nás obracejí lidi, kteří nevědí, co s šelmami. Začne tady přibývat bezprizorných zvířat,“ uvedl Hnízdil.

Červencový útěk šelem v bioparku policie vyšetřovala jako podezření z obecného ohrožení. Na závěr vyšetřování uvedla, že se nepodařilo prokázat ani jednu z vyšetřovacích verzí a tedy zjistit, jakým způsobem byly klece otevřeny. Podle Hnízdila má útěk šelem a svědomí někdo mimo biopark. Technickou závadu na kleci nebo to, že by si zvíře klec otevřelo samo, vyloučil. Vyloučil i možnost, že by útěk zvířat mělo na svědomí pochybení některého zaměstnance bioparku.

Biopark Štít se charakterizuje jako soukromé zařízení pro chov exotických i domácích zvířat ohrožených vyhubením. Vznik zařízení spadá do poloviny roku 2014. Je v obci Klamoš, v části Štít, asi šest kilometrů od Chlumce nad Cidlinou. Biopark chová lvy, tygry, levharty, pumu, kočkodany, lemury, makaky, různé druhy ptáků, dále želvy, koně, drůbež, kozy.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Vandalové zničili dveře hrádku Aichelburg v Krkonoších, je dočasně uzavřenýKrimi

Vandalové zničili dveře hrádku Aichelburg v Krkonoších, je dočasně uzavřený

Vandalové zničili dveře od lesního hrádku Aichelburg u Horního Maršova ve východních Krkonoších. Případ vyšetřuje policie. Než se podaří vyrobit nové dveře, předpoklad je do týdne, je hrádek pro veřejnost uzavřený, informovali dnes na sociální síti facebook zástupci informačního centra Veselý výlet. Aichelburg je vyhledávaným turistickým cílem v této části Krkonoš.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook