Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

GLOSA: O nezbytnosti sbližování demokratické pravice v Evropském parlamentu

Autoři | Foto archiv redakce

Spolu s blížícími se volbami do Evropského parlamentu v květnu 2024 se v Bruselu rozhořela diskuse o nutnosti sbližování evropské demokratické pravice. Toto téma je zatím tabu na české politické scéně. Je to pochopitelné, protože někteří z „otců zakladatelů“ Strany evropských konzervativců a reformistů (ECR Party) a její frakce v Evropském parlamentu jsou stále vlivní v ODS. Druhá (a silnější) demokratická pravicová frakce v EP - Evropská lidová strana - jim stále připadá jako příliš „federalistická“. Jejími českými členy jsou KDU-ČSL a TOP 09 se STANem.

Evropská unie, jak ji známe dnes, má své kořeny v několika smlouvách podepsaných po druhé světové válce. Jaká je ale její současná podoba, jak moc ovlivňuje život občanů sedmadvaceti členských zemí a o čem se na půdě Evropského parlamentu, rady nebo komise mluví? Nejen o tom je nová rubrika ZBrusu.

Přitom se situace v Evropě od založení ECR jako protiváhy příliš „federalistické EPP“ radikálně změnila. Strana britských konzervativců, hlavní tahoun vzniku nové frakce, opustila EU i ECR.  "Přítel“ David Cameron nebo "nová Margaret Thatcher" Theresa Mayová jsou dnes už jen tragikomickými figurami brexitové agonie.

Dnešní demokratická evropská pravice se shoduje na mnoha společných tématech: jsou pro-Ukrajinští včetně jednotného postupu proti Rusku a v podpoře dodávek zbraní na Ukrajinu, podporují dodržování pravidel právního státu, jsou pro-NATO a pro Evropu. Hvězda ECR, italská premiérka Giorgia Meloniová má v EU ještě jednu prioritu, a to je razantnější řešení problému migrace. V tomto našla podanou ruku od Manfreda Webera, nového šéfa frakce EPP. Ten nedávno otevřeně pochválil řeckého premiéra Mitsotakise za účinnou ochranu vnějších hranic EU a i jinak se nebrání myšlence daleko razantnějšímu společnému boji proti další vlně migrační krize.

Mimochodem, Meloniová a český premiér Fiala jsou s v Bruselu vnímáni spolu s Weberem jako možní spoluarchitekti sbližování evropských demokratických pravicových frakcí ECR a EPP. Na opačném pólu stojí v ECR polské vládnoucí Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskeho. Ten má totiž dodnes nevyřízené národní účty s předchozím předsedou frakce EPP a také Polákem Donaldem Tuskem. Ale i bruselští vrabci si cvrlikají o nezdravé hrabivosti Poláků při obsazování pozic v rámci ECR struktur.

Společným nepřítelem dnešní evropské demokratické pravice by mělo být zeleno-socialistické europarlamentní šílení, snící o nekonečných dotačních programech do všech sfér ekonomiky a obdivující Bidenův zákon o snížení inflace, který přinese téměř 400 miliard USD v dotacích a daňových odpisech na podporu zelené infrastruktury a výroby v USA. Už ovšem nedodávají, že tyto dodateční závody jsou v rozporu s ochranou hospodářské soutěže, pokřivují tržní principy a hlavně poškozují státy s menšími ekonomikami jako je Česká republika, které nemohou dotačně konkurovat aby zcela nerozvrátily své veřejné rozpočty.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky glosa, zbrusu, evropský parlament, Aleš Musil

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.