Čt 13. 8. 2026Alena
Blogy a komentáře

Stop anorexii: Jak zvládnout mentální anorexii jako rodič nebo partner?

Petr Roubíček1 minuta čtení12. 2. 2025, 12:00
ilustrační obrázek
ilustrační obrázek · Foto: se svolením Markéty Hamerníkové

Máte doma anorektičku? Tentokrát se ponoříme se do drtivých prvních momentů, kdy si rodiče nebo partneři uvědomí, že někdo z jejich blízkých bojuje s anorexií. Co dělat, když už nejde zavírat oči? Jak podporovat, aniž byste škodili? A hlavně, proč je důležité neztratit sami sebe?

„Rodiče jsou často v nesmírně obtížné situaci rozpolceni mezi dvěma rolemi: být přítelem a emoční podporou, ale zároveň hlídat plnění domácích úkolů zadaných terapeuty a dohlížet na jídelníček a harmonogram jídel, často s žádnou či jen s malou pomocí odborníků,“ uvádí doktorky Kate Middleton a Jane Smith v publikaci První kroky z poruch příjmu potravy.

Prvním nezbytným krokem pro rodiče a partnery je přiznat si problém. Doktorka Hana Papežová, přední česká odbornice přes poruchy příjmu potravy ve svých odborných publikacích uvádí, že „někdy se zdráhají vidět problém i ti, kteří by mohli účinně pomoci. Rodiče například chodí s dcerou po mnoha lékařích a odmítají si přiznat, že se jedná o psychologicko-psychiatrický problém. Známe i případy, že rodiče ze strachu ze stigmatizace zakazují dospívající dívce vyhledat účinnou pomoc.“

Jaké jsou další doporučované kroky pro partnery a rodiče anorektiků/anorektiček uslyšíte v dalším díle podcastu Stop anorexii.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hradecký výrobce pian a klavírů Petrof mění strategii, reaguje na útlumZprávy

Hradecký výrobce pian a klavírů Petrof mění strategii, reaguje na útlum

Společnost Petrof Hradec Králové, která je předním evropským výrobcem pian a klavírů, mění strategii, reaguje na útlum trhu. V posledních dvou letech jí propadly tržby a zisky se proměnily v narůstající ztráty.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook