úterý 11. srpna 2020 Zuzana

Přesně před 23 lety se lidé pod lízátky projížděli na loďkách. Na stadionu v Hradci Králové bylo 180 centimetrů vody

Dnes je to přesně 23 let od jedněch z největších povodní v Hradci Králové. 9. července 1997 se po několikadenních deštích protrhla hráz na řece Orlice. Voda následně během několika desítek minut zaplavila kompletně celý fotbalový stadion v Hradci Králové. Mezi tím, co klub zachraňoval peníze a auta hráčů, lidé si ze zatopené hrací plochy udělali atrakci.

Při povodních v roce 1997 v celé České republice zemřelo 50 lidí. Postihly třetinu Česka, nejvíce Moravu a východních Čechy.

První voda se na fotbalový stadion začala valit už kolem půl deváté ráno. V tu chvíli se rozjela velká záchranná akce aut personálu a hráčů. V plavkách se tak začalo jedno po druhém odtahovat. Díky rychlému jednání hráčů se podařilo zachránit téměř všechny. Dvě však zůstala zatopená.

„Kolem půl desáté dopoledne jsem přijel na stadion a už jsem se nedostal autem dolu na škvárové hřiště, tam bylo do pasu vody,“ vzpomíná trenér brankářů Karel Podhajský. V tu chvíli už se rozjížděla další záchranná akce. Bylo třeba dostat se do zatopených šaten a z nich vynosit dresy, kopačky a také peníze vybrané na pokutách.

Pro ně se vrhl tehdejší kapitán Václav Kynos, tomu se nakonec podařilo peníze zachránit. „Z kabin jsme vytahovali dresy, kopačky a svoje věci,“ vzpomíná Podhajský.

Prakticky do hodiny byla kompletně cela hrací plocha pod vodou, hladina tenkrát dosahovala až po břevno. Dodnes se odhaduje, že to mohlo být zhruba 180 centimetrů vody. Kromě hrací plochy voda kompletně zaplavila i šatny, zázemí hráčů a část tribun.

Voda přilákala milovníky vodních sportů a pytláky

Prakticky během chvilky se zatopený fotbalový stadion stal turistickou atrakcí. Na Malšovický most se chodilo dívat několik desítek lidí z celého Hradce Králové. Druhý den se dokonce našli tací, kteří se rozhodli vytáhnou loďku. Na té se pak projížděli po zatopené hrací ploše.

Ve chvíli, kdy se začala voda odčerpávat zpátky do Orlice se velice často u stadionu objevovali i pytláci. Ti využili situace a nakradli několik kilogramů ryb, které sem voda naplavila ze sádek. „Správci tam do košů na prádlo chytali ryby,“ vzpomíná Podhajský. Na jedné z dobových fotek je dokonce vyfocená babička s vnoučátky, společně se na tribunách fotbalového stadionu koupou.

„Když ta voda opadla, tak tam bylo jedno z nejlepších hřišť v České republice – co si tak pamatuji. Ta tráva dostala takovou výživu, že pak rostla naprosto parádně,“ říká dnes už s úsměvem Podhajský.

V trénincích se pokračovalo

„Tréninky to nezastavilo. Mysleli jsme si, že pomůžeme zachránit nějaké věci a budeme mít volno. Trenéři ale zaveleli, a ještě ve tři odpoledne jsme trénovali Na Háječku,“ říká Podhajský. Každý na trénink přijel, v čem mohl. Jejich kompletní vybavení (včetně kopaček) se v tuhle chvíli sušilo někde na tribunách stadionu.

Stadion se podařilo opravit relativně rychle. 9. července byl kompletně zatopen a už koncem července se zde hrál první zápas. Na ten si Karel Podhajský pamatuje dodnes „Na konci července jsme hráli doma s Budějovicemi 1:1,“ ukončuje náš rozhovor.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto FC Hradec Králové

Štítky historie, rozhovor, FC, Hradec Králové, Malšovice, stadion, fotbal, povodeň, déšť, loď, koupání, záchrana, foto

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.